Anabilim Dalı’mız, “Gayrimenkul Sektör Seminerleri” dersi kapsamında 18 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen seminerde, Vakıfbank Genel MüdürüSayın Mehmet Emin Özcan’ı“Bankacılık Sektörünün Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu sunumuyla katılımcıları bilgilendirmek üzere ağırladı.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in açılış konuşmasının ardından sözü alan Sayın Özcan, sunumuna çağımızda teknolojinin ilerlemesi ile beraber her alanda yaşanan değişim ve dönüşümü anlatarak başladı. Değişim ve dönüşümün en çok yaşandığı sektörlerden birinin de bankacılık sektörü olduğunu ifade eden Sayın Özcan, bu sektörün teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, yaratıcı ve yenilikçi uygulamalara hızla entegre olmaya çalıştığını ifade etti.

Türk bankacılık sektöründeki gelişmelerin daha iyi anlaşılabilmesi için bankacılık tarihinin incelenmesi gerektiğini vurgulayan Sayın Özcan, 1856’da Osmanlı Bankası’nın kurulduğunu,1863 yılında daha sonra Ziraat Bankası’na dönüşecek olan Menafi Sandıklarının kurulduğunu, 1923 ve 1945 yılları arasında İş Bankası, Emlak Bankası, Sümerbank, Halkbank ve Merkez Bankası’nın açıldığını, 1945-1960 yılları arasında çok sayıda özel bankanın kurulduğunu, Vakıfbank’ın ise 1954 yılında açıldığını ve 2005 yılında hisselerinin % 25’inin halka arz edildiğini ifade etti. 1980’li yıllarda Türkiye ekonomisinde birçok yapısal reformun gerçekleştirildiğini belirten Sayın Özcan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açılması ile birlikte bankacılık sektöründe de sürekli yenilik ve reformların yapıldığını vurguladı.

Seminerin sonunda dinleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Vakıfbank Genel Müdürü Sayın Mehmet Emin Özcan’a ve Vakıf Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Sayın Mitat Şahin’e katılımlarından dolayı teşekkür hediyesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş tarafından takdim edildikten sonra Anabilim Dalımız öğretim üyeleri ile hatıra fotoğrafı çekildi.