Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı yüksek lisans programı seçmeli derslerinden “Sürdürülebilir Kalkınma Politikalarının Değerlendirilmesi Dersi” ve “Mimari Tasarım ve Gayrimenkul Değerlemesi Dersi” kapsamında yeşil bina uygulamalarına sahip Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ’ne 18 Mayıs 2018 tarihinde teknik gezi düzenlendi.

Uluslararası yeşil bina sertifikalandırma programlarından en prestijlisi olarak kabul gören LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikasına, Platin derecesinde sahip olan Türkiye Müteahhitler Birliği Binası’ nı ziyaret eden öğrencileri Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Atamer karşıladı ve öğrencilere TMB Binası’nda etkin olarak kullanılmakta olan deplasmanlı havalandırma sistemleri, dış cepheye güneş geliş açılarına göre giydirilmiş ısı kazanımını optimum seviyelerde tutan metal ağ sistemleri, havadaki basıncı ve gürültüyü azaltan soğuk kiriş sistemleri, çatıda yer alan endemik bitkiler, güneş toplayıcıları, fotovoltaik paneller ve enerji etkin aydınlatma sistemleri hakkında bilgiler verdi.

Öğrencilere binada kullanılan entegre sürdürülebilir mimari tasarım uygulamalarını gösterirken Türkiye’de ilk kez uygulanan labirent sistemini de yerinde anlatan TMB Kıdemli Uzmanı A. Murat METE gündüz ve gece sıcaklık farkının fazla olduğu karasal iklim tiplerine sahip bölgeler için tasarlanan labirent sisteminin pasif ısıtma ve soğutma sistemlerine büyük katkı sağladığını ve sıcaklık farkının ortalama 16oC olduğu Ankara’daki yapılarda çok rahat efektif kullanım ortamı bulabileceğine değindi. Ayrıca Sn.Mete TMB Binası’nın üçüncü bodrum katında labirent oturumlarıyla yer alan betonarme odaların, hem yeraltındaki sabit sıcaklıktan faydalandığını hem de aktarmalı periyotlarla gece serinliğini gündüz kullanabilen doğal klimalı ortamlar yarattığı sistemin ısıtma/ soğutma maliyetlerinde %35-40 düzeylerine varan tasarruf sağladığına ve yeşil bina tasarım süreçlerinde yer alacak daha çok çevre dostu yerel marka ile bu tasarrufun daha da artacağına dikkat çekti.

TMB Binası’nda gerçekleşen gezi sonrası birlik çalışanları ile ilgili derslerin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin ve lisansüstü öğrencileri birlikte anı fotoğrafı çekildi.