Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı yüksek lisans programı “Sürdürülebilir Kalkınma Politikalarının Değerlendirilmesi” dersi kapsamında, yeşil bina uygulamalarına sahip Sincan-Etimesgut Tapu ve Kadastro Hizmet Binası’na 16 Kasım 2018 tarihinde teknik gezi düzenlendi.

Sincan-Etimesgut Tapu ve Kadastro Hizmet Binasını ziyaret eden öğrencileri, binanın müteahhit firması Ömer Hasan Çebi İnşaat’ın sahibi İnşaat Mühendisi Ömer Çebi karşılayarak yeşil bina ile ilgili bilgiler verdi. Binada kullanılması planlanan havalandırma sistemleri, dış cepheye güneş geliş açılarına göre giydirilmiş olan ve ısı kazanımını optimum seviyelerde tutan metal güneşlikler, ısı kazanımı sağlayan güneş duvarı ve trombe duvar uygulamaları, çatıda yer alan endemik bitkiler, güneş toplayıcıları, fotovoltaik paneller ve bodrum katta tasarlanan labirent sistem yerinde incelendi. Gündüz ve gece sıcaklık farkının fazla olduğu karasal iklim tiplerine sahip bölgeler için tasarlanan labirent sisteminin pasif ısıtma ve soğutma sistemlerine büyük katkı sağladığını ve sıcaklık farkının ortalama 16 oC olduğu Ankara’da, sistemin çok verimli olarak kullanılmasının beklendiği Sayın Ömer Çebi tarafından ayrıntılı olarak anlatıldı.

Yaşam döngüsü maliyet analizine göre, Sincan-Etimesgut Tapu Kadastro Binası’nın ilk yatırım ve onarım maliyetlerinin standart bir referans binaya oranla %16 daha fazla olduğu, ancak enerji etkinliği nedeniyle yaşam boyu maliyet analizinde binanın daha ekonomik, çevre dostu ve sürdürülebilir olduğunun tespit edildiği, binanın enerji maliyetinin standart bir binaya göre 1/5 oranında azaldığı bilgileri verildi.

Gezi sırasında müteahhit firma çalışanları ile Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin ve lisansüstü öğrencileri birlikte anı fotoğrafı çekildi.