Anabilim Dalı’mızda “Gayrimenkul Sektör Seminerleri” dersi kapsamında, 04 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen panele Milliyetçi Hareket Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sadir Durmaz panelist olarak katılım gösterdi. Anabilim Dalı’mız öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı panelde Sayın Durmaz “Türkiye’de Yerel Yönetimler, Kalkınma ve Konut” konusunda katılımcılarla görüşlerini paylaştı.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in açılış konuşmasının ardından, oturum başkanı ve Anabilim Dalı’mız öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Türkay Tüdeş paneli başlattı. Panel konuşmacısı olan Sayın Durmaz, konuşmasında üretken belediyecilik anlayışına açıklık getirdikten sonra yerel yönetimlerin sahip olması gereken misyon, vizyon ve hedefler konusundaki düşüncelerini ve benimsenmiş temel ilkelerin neler olduğunu dile getirdi. Üretken belediyecilik için milliyetçilik, çalışkanlık, adalet, dürüstlük, çağdaşlık, kalkınmacılık, katılımcılık, rekabetçilik ve şeffaflık gibi ilkelerin olması gerektiğini belirten Sayın Durmaz, bu ilkelerin ne şekilde anlaşılması gerektiği konusundaki düşüncelerini aktardı.

Üretken belediyecilikte, ayrıştıran değil birleştiren, devletle vatandaşı, kentli ile kenti buluşturan, planlama ile uygulamayı, hizmet ile toplumsal faydayı bir araya getiren bir anlayışın benimsenmesi gerektiğine değinen Sayın Durmaz, yerel yönetimlerin afetlere karşı tedbir üretme, kenti sağlıklı bir çevre haline getirme, bilim ve sanatla buluşturma gibi prensiplere sahip olması gerektiğini vurguladı. İmar affı ve imar barışı gibi kavramlara ilişkin düşüncelerini de ifade eden Sayın Durmaz, dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Panelin sonunda MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sadir Durmaz’a katılımlarından dolayı teşekkür hediyesi, Anabilim Dalı’mız öğretim üyeleri Prof. Dr. Türkay Tüdeş ve Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından takdim edildikten sonra Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı öğretim üyeleri ile hatıra fotoğrafı çekildi.