Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı tarafından her bahar yarıyılı eğitim döneminde Cuma günleri düzenlenen Gayrimenkul Sektör Seminerleri’ne 5 Mayıs 2017 tarihinde “Sigorta Sektöründe Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu sunumu ile Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği Başkanı Sayın Ramazan Ülger konuk oldu. Konferansa Anabilim Dalı öğretim üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Türk Sigortacılık Sektörü’ne ilişkin önemli notlar aktaran Sayın Ülger; 2016 yılı verilerine göre 63 aktif şirketin 119 Milyar Türk Lirası ile çalışma kaydettiklerinden bahsettikten sonra sigortacılığın kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına, vadeli mevduatlara, sermaye piyasası araçlarına fon sağlaması yanında 3. Köprü, 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli, İzmir-İstanbul Otoyolu, elektrik dağıtım ve üretim özelleştirmeleri gibi önemli projelere teminat sağlayan bir sektör olduğu konusuna da değinmiştir. Sayın Ramazan Ülger konuşmasında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ve sağlık giderlerine dair sağladıkları tazminatlarla da devletin yükünü paylaşan bir sektör olduğu vurgusunu yaparken Türk Sigorta Endüstrisi’nin güçlü dinamik ekonomik yapısının yanında genç nitelikli nüfusa sahip oluşunun yabancı sigorta şirketlerine karşı önemli bir potansiyel oluşturduğuna da dikkat çekti.

Trafik sigortalarında hedef makul prim kesintilerinden, hasar frekansını azaltacak tedbirlere, otomatik bireysel emeklilik sistemindeki devlet katkılarından, kalkınma planı sürecindeki tamamlayıcı sağlık sigortasına kadar gündeme dair konulara da sunumunda yer veren Sayın Ülger, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Seminer, kapanış konuşmasını da yapan Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in katılımlarından dolayı teşekkür hediyesini Sayın Ramazan Ülger’e takdiminin ve Anabilim Dalı’mız Öğretim Üyeleri ile birlikte fotoğraf çekiminin ardından son buldu.