Anabilim Dalımız’da “Gayrimenkul Sektör Seminerleri” dersi kapsamında 10 Mart 2017 tarihinde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr. Metin TÜRKER konferans verdi. Anabilim Dalımız öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencimizin katıldığı konferansta Sayın Dr. TÜRKER “Türkiye’de Tarım Arazilerinin Parçalanmasının Önlenmesine Yönelik Düzenleme ve Uygulamalar” konusunda bilgi aktardı.

Kırsal Arazi Yönetimi ve Tarım Arazi Bilgi Sistemleri İşleyişi’ne de seminerinde yer veren Dr. Türker;  plansız kentleşmelerin tarımsal üretimi ve gıda güvenliğini tehlikeye soktuğundan, amaç dışı kullanılan tarım arazilerinin beton yığınlarına dönüşmemesi için yürütülen politikalardan, idari yapılanmalardan ve projelerden bahsetti. 2011 yılında çalışmalarına başlanmış olan ve internet ağı üzerinden faaliyet gösteren Tarım Bilgi Sistemi ve kırsal arazi yönetiminin parametrelerini destekleyen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tarım Bilgi Sistemi ile birlikte Türkiye’de tarladaki ürünün sofralara gelene kadar olan sürecinin takip edilebildiğini, aynı zamanda belirli bir süre zarfı sonunda oluşacak veriler kullanılarak hazırlanan raporlar ile üreticinin geçmişe dönük verileri inceleyerek daha verimli ve kazanç getiren bir üretim politikası geliştirme şansını elde ettiğini vurgulayan Dr. Metin Türker, seminerin ikinci kısmında tarım arazilerinin miras ve alım-satım ile parçalanmasını önleyen, 2014 yılı Nisan ayında yürürlüğe giren yasa tasarısının sürece sağladığı katkılar ve kolaylıklar hakkında bilgi verdi.

1 cm toprağın oluşumu için 2 bin ila 10 bin yıl zaman gerektiği ve var olan arazilerin korunması, geliştirilmesi, faydalarının maksimum yapılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için yetkili olan kurumlar arasında daha fazla iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekleyen Sayın Dr. Metin Türker seminer sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Konferans, Anabilim Dalımız öğretim üyeleri ve öğrenciler ile hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.