Anabilim Dalımız tarafından her yıl bahar döneminde düzenlenen geleneksel “Gayrimenkul Sektör Seminerleri” dersi kapsamında 3 Mart 2017 tarihinde Regensburg Üniversitesi’nden IREBS (International Real Estate Business School) Akademik ve İdari Müdürü Sayın Prof. Dr. Tobias Just konferans verdi. Anabilim Dalımız öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katıldığı konferansta Sayın Prof. Dr. Just “Gayrimenkullerde ve Gayrimenkul Pazarlarında Uluslararasılaşma” konusunu sundu.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in açılış konuşmasının ardından sözü alan Sayın Prof. Dr. Tobias Just sunuma küresel gayrimenkul pazarının büyüklüğünden bahsederek başladı.

Almanya örneğinden yola çıkarak gayrimenkul sektörünün ülke ve dünya ekonomisindeki yerine değinen Sayın Prof. Dr. Just, dünyanın farklı gayrimenkul pazarlarından örnekler paylaşarak, her ülkede gayrimenkul yatırımlarının özel olarak yoğunlaştığı bölgeler olduğunu ve yatırımcıların gelişmiş pazarlara yatırım yapmaya eğilimi olduğunu vurguladı. Sayın Prof. Dr. Just sunumunda, uluslararasılaşmayı teşvik edici sebeplerin ekonomideki arz-talep dengesi ile açıklanabildiğine dikkat çekerken, Modern Portföy Teorisi kapsamında portföylerde çeşitliliğin önemini ve uluslararası portföyler için strateji oluşturma önerilerini de katılımcılarla paylaştı.

Demografik akımlara, bu akımların ekonomi ile ilişkilerine ve kentleşmenin küresel bir akım haline geldiğine, konut pazarına talebin artışına ve nedenlerine de değinen Sayın Prof. Dr. Just, yakın gelecekte gayrimenkul fiyatlarının demografik özelliklerden nasıl etkileneceğini, gayrimenkul sektöründe inovasyonun oldukça gerekli olduğunu, sektörün geleceği için hangi alanlarda yeniliğe ihtiyaç duyulduğuna yönelik düşüncelerini dile getirdi.  Prof. Dr. Just, veriye erişimin gün geçtikçe daha kolay hale geldiğini ifade ederek, gayrimenkul piyasalarında kurumsallaşma ve şeffaflığın uluslararası yatırımcılar için önem arz ettiğine de değindi.

Regensburg Üniversitesi’nden IREBS Akademik ve İdari Müdürü Sayın Prof. Dr. Just’a katılımlarından dolayı teşekkür hediyesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş tarafından takdim edildi. Seminer, Sayın Prof. Dr. Tobias Just, Sayın Dekan ve seminere katılan Anabilim Dalımız öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Bülbül, Prof. Dr. Türkay Tüdeş, Prof. Dr. Metin Arslan, Prof. Dr. Nilay Çabuk Kaya, Doç. Dr. Nihan Özdemir Sönmez, Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin, Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu ve araştırma görevlileri Toygun Atasoy, Gülnaz Şengül ve Gizem Var ile hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından son buldu.