Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı tarafından bahar dönemi dersleri kapsamında her hafta Cuma günü gerçekleştirilen 2016-2017 Gayrimenkul Sektör Seminerleri’nin Onur Konuğu 12 Mayıs 2017 tarihinde “Türkiye’de Kentsel Dönüşüm” konulu konferansı ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki oldu.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği seminere Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş, öğretim üyeleri ve bürokratlar da katıldı. Açılış konuşmasını Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş gerçekleştirirken, seminer dersi kapsamında lisansüstü programı öğrencilerine sektörden ve kamudan ağırladıkları bilim adamları, siyasiler, üst düzey yöneticiler, kanaat önderleri ile birlikte istişare ortamı yarattıklarına da değinen Dekan Tanrıvermiş’in ardından konuşmasını yapmak üzere AÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş kürsüye çıktı.

Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş konuşmasında dünyanın en önemli mesleğinin belediye başkanlığı olduğunu, yenilen gıdadan içilen suya, solunan havaya kadar yaşanılan çevrede ve şehircilikte hassasiyet gerektiren bir makam olduğunu dile getirdi. Sayın Özhaseki’nin uzun yıllar süren belediye başkanlığından bakanlıklarına kadar ilim ve irfana gösterdikleri öneme değinen İbiş’in ardından Bakan Özhaseki kürsüye çıktı.

“Türkiye’de Kentsel Dönüşüm” konulu seminerinde Bakan Özhaseki “Bizim şehirlerimizin bir kimliği vardı. Şu noktada dışarı çıkın, kimliğinizle ilgili bana bir cümle söyleyin. Resmen arabesk bir kimliğimiz var şimdi. Yüz katlı bir bina, yanında bir tamirhane, üç tane gecekondu onun yanında… Böyle bir kimlik olur mu? Kentsel dönüşümü yeniden baştan sona elden geçirmeliyiz bunun için de çabalıyoruz. Kentsel dönüşüm önümüzde bir fırsata dönüşebilir, deprem gerçeği bizim için bir fırsat alanı doğurabilir. Kentsel dönüşüm işini doğru yaparak bir taraftan da depreme hazırlıklı hale getirmeliyiz. Doğru bir mantıkla yerinde çözümün nasıl olacağı, konut sayısını arttırmadan bir taraftan da bunu fırsata dönüştürüp akıllı, yeşil, çevreci binalara nasıl dönüştüreceğimizin hesaplarını yapıyoruz. Kimlikli binaları da çok rahat inşa edebiliriz. Bakanlık olarak şöyle bir hesaplama yaptık, 1999 öncesinde yapılan 15 milyon binanın eğer yarısı değişmek zorundaysa 15 senelik bir hedef çerçevesinde her sene biz 500 bin binayı, bağımsız birimi yenilemeliyiz. 15 sene bunu devam ettirirsek çok rahat bu işin altından kalkarız, depreme hazırlıklı oluruz. İnşallah yapacağız ve dönüştüreceğiz” sözleriyle kentsel dönüşüm uygulama ve işlevlerine dikkat çekti.

Türkiye’nin dünyayı en az kirleten ülkelerden biri olmasına karşın çevrenin korunmasına yönelik birçok anlaşmaya taraf olduğuna söyleyen Bakan Özhaseki, Türkiye’de 444 tane plajın mavi bayrak sahibi olduğunu ve kurulan 269 tane yerde geri alım tesisleriyle denizlerimizin temizlikte dünyada 2. sırada yer aldığına değindi.

Sayın Özhaseki konuşmasında, emlak değerleriyle bilirkişi değerleri arasında büyük fark olduğunu, bunun bir standarda oturtulması gerektiğini belirterek, gayrimenkul sektöründeki sorunlara çözüm aradıklarını dile getirdi. Ayrıca insanların birikimlerini değerlendirme aracı olacak ve bir taraftan da iş yapmak isteyen firmaların finansman kaynağı olacak ‘Gayrimenkul Borsası’ kuruluşuna dair çalışmalarda son safhaya gelindiğini de anlattı.

Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Bölümü’nün önünün çok açık olduğunu ve hangi mesleki alanda eğitim alınırsa alınsın en iyisini yapmak için gayret edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Seminer sonunda Dekan Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş ile birlikte öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ruşen Keleş, T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye hediyelerini takdim edip fotoğraf çekindiler.