Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı tarafından bahar dönemi boyunca Cuma günleri gerçekleştirilen 2016-2017 Bahar Yarıyılı Gayrimenkul Sektör Seminerleri’nin kapanış konuğu 26 Mayıs 2017 tarihinde “Türkiye’de Bankacılık Sistemleri, İnşaat ve Gayrimenkul Kredilerinin Yeri ve Önemi” konulu konferansı ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Sayın Hüseyin Aydın oldu.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği seminere Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş ve öğretim üyeleri de katılım sağladı. Açılış konuşmasını Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş gerçekleştirirken, Dekan Tanrıvermiş’in ardından konuşmasını yapmak üzere Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş’in ardından seminer konuğu Sayın Aydın kürsüye çıktı.

Konferansın başında finansal okuryazarlığın önemine değinen Sayın Aydın Türkiye genelinde ekonomide yanlış bilinen kavramlardan bahsetti. Türkiye için ekonomik büyümenin gerekliliğini belirten Sayın Aydın ekonomik büyüme için Türkiye’de yapılacak yatırımların artması gerektiğine ve ekonomik açıdan Türkiye’nin en büyük yapısal sorununun yabancı sermayeye zaman zaman erişilememesi olduğuna, ancak yurt dışında kabul görecek, nitelikli ürünler üretilmesi ve satılması ile bu erişim sorunun çözülebileceğine dikkat çekti. Ayrıca banka kredi faizlerinin nasıl düzenlendiğine de değindi ve proje finansmanları ile finansman taleplerinin değerlendirilmesinde girişimciye sorulacak sorulardan ve bankacılık açısından proje finansman taleplerinde geri dönme süresinin önemi ile kamu bankacılığının devlet açısından yararları hakkında da görüşlerini de katılımcılarla paylaştı.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Sayın Hüseyin Aydın seminer sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Seminer Dekan Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş tarafından Sayın Aydın’a katılımlarından dolayı teşekkür hediyesi takdim edilmesi ve seminere katılan Anabilim Dalı’mız öğretim üyeleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.